Jakie mamy rodzaje rekuperatorów?


   Wybierając rekuperatory przede wszystkim trzeba postawić sobie pytanie "na czym zależy nam najbardziej?". Czy chodzi jedynie o sprawną wentylację czy może ważniejsza dla Nas będzie ekonomia (sprawność) i ergonomia(hałas i zużycie prądu).

Jeśli dysponujemy skromnym budżetem warto zastanowić się nad wykorzystaniem urządzenia (rekuperatora), które zapewni nam przede wszystkim sprawną wentylację, odczuwalnie wpłynie na ograniczenie ubytku ciepła, a jednak nie będzie sprzętem z najwyższej półki. W takiej sytuacji należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość wykonania instalacji rozprowadzającej, aby nie miała dużego oporu, nie była zbyt rozległa, niepotrzebnie pozaginana. Jeśli instalacja wentylacji będzie wykonana niewłaściwie, jej umieszczenie będzie nieprzemyślane, a zabezpieczenia termiczne niewystarczające, sprawność rekuperatora niewiele zmieni. Całe ciepło ucieknie nam „po drodze” i nie będzie z czego odzyskiwać energii. Tak samo oczywiście będzie w przypadku doskonalszych centralek - rekuperatorów. Jeśli cała instalacja mieścić się będzie na zimnym strychu, gdzie temperatury są niskie, mniej czułe urządzenie, pracować będzie zdecydowanie stabilniej. Jego czujniki nie zarejestrują niczego niepokojącego i urządzenie pracować będzie dalej bez przeszkód, jednak straty ciepła jakie będą miały miejsce będą znaczące. Nawet do 50% energii którą można było by zatrzymać. Jeśli jednak budujemy dom z myślą o energii i jej oszczędności należy dążyć do jak najwyższej szczelności zarówno powietrznej jak i termicznej w związku z tym , powinniśmy unikać „zimnych miejsc” lub dokładnie izolować całą instalację. Jeśli zaś nasza sytuacja finansowa pozwala nam na nieco większy wydatek, warto zainwestować w system trochę więcej środków, ze względu na to, iż sam rekuperator będzie dużo bardziej zaawansowany, przez co jego zdolności odzysku będą dużo wyższe, a zatem oszczędności większe i czas amortyzacji całego przedsięwzięcia krótszy. Precyzyjne centrale swoją sprawnością sięgają nawet do 95% - co oznacza, iż energia powietrza powróci z bardzo niewielką stratą.

Decydującym kryterium doboru centrali wentylacyjnej powinna być jakość, niezawodność i kultura pracy. W końcu są to rekuperatory, które pracować będą przez wiele lat w naszym domu. Jeśli będzie za głośny, niechętnie będziemy z niego korzystać, a zatem jego sprawność i funkcjonalność drastycznie się obniży. Jeśli będą częste awarie, koszt napraw spowoduje że inwestycja w rekuperacje nigdy się nie zwróci i jeszcze do całej inwestycji dołożymy. Warto dodać, że jeśli odzysk ciepła będzie zbyt mały, a koszty eksploatacyjne przerosną zyski, w efekcie nie tylko stracimy na komforcie życia, ale też finansowo. Najlepiej zatem, wybierając rekuperator do naszego domu, popytać znajomych, poszukać opinii o firmie instalującej dane urządzenia i podjąć decyzję w oparciu o solidne podstawy. Do wyboru mamy wiele typów urządzeń, rekuperatory różnią się zarówno technologią, jak i parametrami. Skąd te różnice? Wynikają one zarówno z typu zastosowanego wymiennika, jak i materiałów, z których są wykonane np.:

  • Wymiennik obrotowy - zwany bębnowym - to rekuperator, którego wymiennik jest ruchomy. Ma budowę bębna, a podczas jego pracy ciepłe, zużyte powietrze częściowo miesza się z powietrzem świeżym, przez co wielkość urządzenia jest zwykle większa. Niestety takie rekuperatory mają wadę - , gdyż w tego typu urządzeniach może dojść do efektu mieszania się powietrza. Producenci podają poziom mieszania do max. 5%. Rekuperatory z wymiennikiem obrotowym bywają najczęściej w przystępnej cenie, jednak należy zwrócić uwagę na to, iż zgodnie z przepisami takie urządzenie może mieć przeciwwskazania ze strony prawnej.


  • Wymiennik krzyżowy - najliczniejsza grupa urządzeń posiada właśnie taki wymiennik. Jego powierzchnia i konstrukcja ogranicza odzysk ciepła do poziomu 75%. Jedynie w przypadku zastosowania dwóch wymienników sprawność może wzrosnąć nawet do 85%. Jednak opór takiego wymiennika znacznie rośnie, a zatem moc wentylatora potrzebna do „przepchania” powietrza będzie większa, a tym samym wymiar urządzenia również. W tym przypadku też głośność urządzenia będzie wyższa, a zatem cały system wymaga większych nakładów pracy, aby skutecznie go wyciszyć. Koszty eksploatacji w tym przypadku będą wyższe, więc i rachunek ekonomiczny nieco inny.


  • Wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy - jest to rodzaj wymiennika o najwyższej sprawności ze względu na konstrukcję i powierzchnię działania. Wymienniki tego typu mogą odzyskać do 95% ciepła z powietrza wentylowanego, jednak ze względu na swoją konstrukcję małych szczelin, wymagają bardziej zaawansowanego systemu sterowania wewnętrznego w centrali. Przez to urządzenia z tego typu wymiennikiem są lepsze, ale i droższe. Dzięki wyrafinowanej elektronice urządzenia te mogą współpracować z wentylatorami najnowszej generacji na prąd stały, przez co zużycie prądu i hałas tych jednostek jest zdecydowanie najniższy. Jeśli chodzi o wymiary, są to jedne z najmniejszych i najbardziej praktycznych urządzeń ze względu na regularny kształt i małe gabaryty. Rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym są najbardziej powszechnymi rekuperatorami sprzedawanymi w Polsce.
Więcej informacji na temat montażu wentylacji mechanicznej lub rekuperatorów uzyskają Państwo kontaktując się z namiZapraszamy do obejrzenia zrealizowanych przez nas montaży rekuperatorów