Rekuperacja a kominek


   Odwiecznym problemem w domach jednorodzinnych jest kominek i wykorzystanie go jako źródła ciepła a nie tylko ozdoby. Wychodząc na przeciw potrzebie konstruktorzy prześcigają się w rozwiązaniach stosując płaszcze wodne, systemy mechanicznego wspomagania ruchu powietrza itp. Za chwile poznamy kilka sposobów rozprowadzenia ciepła i poznamy ich wady i zalety ale najpierw zajmijmy się samym kominkiem.

W domu pasywnym gdzie trzeba stosować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła aby bilans budynku był możliwy do osiągnięcia, nie przewiduje się stosowanie kominka. Dlatego w ramach adaptacji systemów trzeba iść na pewien kompromis. Aby system działał właściwie i odzyskiwał maksymalnie dużo ciepła, budynek musi być szczelny. Szczelność i kominek ktoś może zapytać ? Jak to osiągnąć ? Właśnie dla tego typu systemu wentylacyjnych, kilku liczących się producentów wkładów kominkowych zaprojektowało i zaczęło oferować systemy z zamkniętą komorą. Co to tak naprawdę oznacza? Sprowadza się to wszystko do faktu iż kominek nie pobiera powietrza do paleniska z pomieszczenia w którym się znajduje, gdyż korzysta z kanału doprowadzające powietrze który zamontowany jest w dolnej części wkładu. Dzięki temu układ który otrzymujemy jest zamknięty, wyjątkiem jest oczywiście otwarcie drzwiczek kominka. Mając właściwy kominek i odpowiednio do tego dobrany i przygotowany kanał możemy myśleć o tym jak wykorzystać jego ciepło. Nie zawsze nastawiamy się iż kominek będzie znacząco wspierał system C.O. w związku z tym najpierw musimy postawić sobie pytanie - do czego będzie kominek nam służył i jak często będziemy go użytkować.

Poniżej przedstawiam kilka wskazówek co wybrać i na co uważać :

  • kominek będzie częścią systemu C.O - wybierz kominek z płaszczem wodnym - zdecydowanie sprawniej i wygodniej odbierzesz od niego ciepło. Nie zapominaj jednak że płaszcze tego typu potrafią pękać, będziesz zatem musiał przewidzieć możliwość rewizji lub prostego dostępu do wkładu. Drugim zasadniczym mankamentem tego rozwiązania jest fakt, iż aby zapewnić właściwe parametry pracy dla takiego wkładu należy dbać o jego wysoką temperaturę - czyli palić będzie trzeba mocno i cały czas. Co za tym idzie ilość drewna i innych materiałów kominkowych w salonie mocno się zwiększy...


  • kominek będzie grzał w domu gdzie zapotrzebowanie na energię jest małe. Napalę wtedy, kiedy nie będzie prądu albo system kotła zawiedzie - możesz wybrać zarówno system płaszczowy jak i zwykły ze wspomaganiem obiegu powietrza. Wadą tego drugiego jest to, iż wymaga drogiego i trudnego do wykonania systemu dodatkowych kanałów powietrznych które rozprowadzą powietrze. Jeśli kominek nie jest w centralnej części domu istnieje wysokie prawdopodobieństwo iż powietrze nie dotrze do bardziej oddalonych pokojów. Koszt turbinki przemieszczającej powietrze w tym systemie i jej obsługa może byś zaskakująco wysoka a trwałość bardzo trudna do przewidzenia. Taki system może mocno brudzić! Może zaburzać pracę systemu wentylacji grawitacyjnej jak i mechanicznej.


  • kominek będzie grzał, ale raczej jako element dekoracyjny - wybierz kominek bez rozprowadzenia powietrza. Rekuperacja również wprowadza ruch powietrza i rob to samo jednak nieco wolniej i nie tak agresywnie. Tradycyjne rozprowadzenie wdmuchuje powietrze suche i gorące do wybranych pokojów, rekuperacja zmusza powietrze do ruchu po domu, podczas którego studzi się częściowo, a to czego nie zdąży oddać do powietrza wykorzystuje rekuperator oddając potem równomierne do każdego pomieszczenia z nawiewem. Skutek ten sam, jedynie w dłuższym okresie czasu.


Więcej informacji na temat montażu wentylacji mechanicznej lub rekuperatorów uzyskają Państwo kontaktując się z nami



Zapraszamy do obejrzenia zrealizowanych przez nas montaży rekuperatorów